
Diastasis recti - rozestup přímého břišního svalu
6.0 Diastasis recti - rozestup přímého břišního svalu
Přímý sval břišní začíná vpředu na hrudníku a prochází přes pupík až ke kosti stydké. Uprostřed jej spojuje vazivový pruh, tzv. linea alba. Přímý břišní sval břišní pomáhá udržet orgány břišní v dutině a spolupomáhá při břišním lisu. Ohýbá hrudník při fixované pánvi a sklon pánve mění (při fixovaném hrudníku). Spolupůsobí při výdechu, kdy tahem sklápí žebra (Čihák,1998 ).
Rozestup břišních svalů způsobených těhotenstvím se objevuje především v posledních měsících gravidity. Vlivem růstu dělohy s miminkem je vyvíjen tlak na vazivovou lineu albu, která spojuje levý a pravý přímý břišní sval. Vaz se vytahuje, ztrácí pružnost a dochází k rozestupu a oddělení přímých břišních svalů. Po porodu ztrácí linea alba schopnost správně zafixovat přímé břišní svaly. Při zatížení přímého břišního svalu vynikne táhla vypouklá linie viditelná od konce hrudníku přes pupík.
6.1 Faktory, které mohou vznik diastázy v těhotenství ovlivnit dále jsou:
- nepřiměřené zatěžování břišní stěny v těhotenství (zvedání těžkých břemen apod. nevhodné cvičení),
- vícečetná těhotenství,
- genetika,
- obezita,
- dysfunkce břišních svalů již před otěhotněním,
- ženy malého vzrůstu, protože mají relativně krátká svalová vlákna přímých břišních svalů a ta nevydrží tlak zvětšující se dělohy.
- tlačení při porodu
Prevencí vzniku diastázy je správně a vhodně zvolené cvičení v těhotenství. Vyvarování se zvedání těžkých břemen. Pokud máte doma již prvorozené dítě, zvedejte jej dle zásad školy zad. Snažte se také udržet si správný váhový přírůstek. Ulehejte a vstávejte z lůžka přes bok.
6.2 Jak si otestovat vznik diastázy břišní?
- Po 6- 8 týdnech po porodu si lehněte na záda. Pokrčte dolní končetiny. Zcela uvolněte břišní svalstvo. Položte prostředníček cca 3 cm nad pupík. Pak zvedněte hlavu, bradu přibližte k hrudníku a položte zpět. Opakujte několikrát. To samé cca 2-3 cm pod pupkem. Pokud se Vám vejdou vedle sebe 3 prsty a více (jakoby se zaboří do žlábku), jedná se o diastázu přímých břišních svalů.
- Pokud si nejste jistá, vyhledejte odborníka, který Vám přímý břišní sval otestuje.


Diastáza může být propadlá široká linie, a nebo vypouklá stejně jako u novorozenců u kterých je ovšem fyziologická a ve většině případů vymizí růstem.
6.3 Jak si nezpůsobit nebo nezhoršit diastázu břišní?
POZOR!!!!! VYVARUJTE SE PO PORODU CVIČENÍ SKLAPOVAČEK, ZKRACOVAČEK A INTENZIVNÍHO POSILOVÁNÍ PŘÍMÉHO BŘIŠNÍHO SVALSTVA!
Ještě jednou - PROČ?
Protože pokud máte rozestup přímých břišních svalů. Jejich posilováním Vám sice svalstvo jako takové zbytní, ale stav rozestupu se nezlepší, naopak můžete jej ještě zhoršit.
Jestliže nemáte rozestup velmi intenzivním posilováním a nepřiměřenou zátěží přímého břišního svalu, který byl 9 měsíců velmi zatížen těhotenstvím, přitom je ale ochablý, si jej můžete způsobit.
6.4 Jak tedy cvičit?
- Skrze aktivaci svalů pánevního dna
- správným dýcháním (tím zapojíte hlavní dýchací svalstvo a bránici plus pomocné dýchací svaly, kam patří i svalstvo břicha)
- aktivací hlubokého příčného břišního svalu a šikmých břišních svalů
- cvičení v tzv. správných svalových řetězcích, skrze které břišní svalstvo zapojíte a posílíte, aniž byste intenzivně posilovala přímý břišní sval
- cvičit ve správném postavení celého těla (i při cvičení pozor na kulatá záda, vyvalené bříško, vystrkování hýždí - pokud to vyloženě nevyžaduje daný cvik)
- pokud je diastáza opravdu velká, raději vždy vyhledejte profesionála, který Vás bude při cvičení vést a korigovat
- opět lze podpořit stažení přímých břišních svalů pomocí kineziotapingu, či podpůrnými pásy (u těch se ovšem jedná o pasivní podporu a rozhodně je nenoste delší dobu a neustále, protože byste si vyřadily z aktivity břišní i zádové svalstvo a způsobily jejich ještě větší ochabnutí).
Ukázka jednoho z možných postupů kineziotapingu u diastasis recti. Doporučuji naučit se lepení od odborníka a poté si kineziotapy aplikovat sama.
Při aplikaci kinesiotapingu v letním období mějte na paměti, že plocha po nalepení tapů zůstane bledší než okolní pokožka vystavená slunci.
Obr. 1 - Připravené pásky na kineziotaping.

Obr. 2 Páska je pružná, lepící část, viz. obrázek, se kromě plochy, na kterou kineziotaping lepíme nesmí dotknout pokožky a rukou. Ztratila by svojí přilnavou schopnost.

Obr. 3. Na obr. je kineziotape ve 100 % natažení. Konce se vždy lepí bez tahu.

Obr. 4 Některé prameny uvádí až 75% natažení. Já, protože se dá použít i u těhotných, používám 50% natažení.

Obr. 5, tapy lepím křížem, tak, aby vazivová linea alba byla uprostřed od začátku m. rectus abdominis v celé jeho délce.

Je možné, že přes veškerou snahu se náprava rozestupu přímých břišních svalů nepodaří. V tomto případě je zde ještě možnost zlepšení pomocí chirurgické operace - tzv. "abdominoplastiky".
6.5 Příklady cviků při diastáze břišní
1) Stoj rozkročný, mírný podřep. S nádechem
jdu do stoje, předpažím obě horní končetiny a unožím pravou dolní končetinu. S výdechem
jdu s pravou dolní končetinou zpět do podřepu. Ruce přitom položím při
výdechu na bříško a představuji si, že se mi pravý a levý přímý břišní sval
s výdechem spojuje. S nádechem předpažím obě horní končetiny a unožím
levou dolní končetinu a jdu zpět. Opakuji 10x na každou DK.



2)Vzpor klečmo, hlava v prodloužení osy páteře.
S nádechem uvolním a povolím bříško a s intenzivním výdechem vtáhnu
bříško dovnitř a představuji si, že se mi spojuje pravý a levý přímý břišní
sval. Nepodsazuji pánev, pracuje pouze bříško. Opakuji 20x.

3)Leh na zádech, dolní končetiny pokrčeny, ruce
položím na břicho. Nádech a s výdechem vtáhnu svaly dna pánevního a
vydechuji, vydechuji a vtahuji bříško dovnitř. Představuji si, že opět spojuji
levý a pravý přímý břišní sval. S nádechem povolím a opakuji 20x.

4)Leh na zádech, dolní končetiny pokrčeny, ruce položím na břicho. S nádechem vtáhnu svaly dna pánevního i pupík dovnitř, vzduch se snažím nadechnou do boků a bříško oploštit. Představuji si, že se mi přitom spojuje pravý a levý přímý břišní sval.
5)Položím se na bok.
Spodní horní končetinu mám pod hlavou. Mezi kotníky držím overball.
Svrchní horní končetinu dám před sebe. Nádech a s hlubokým výdechem vtáhnu
intenzivně bříško a zároveň zvednu lehce obě dolní končetiny od podložky. V přestavě se soustředím na to, že se mi s výdechem spojuje pravý a levý přímý břišní sval. S nádechem povolím. Opakuji 10x na každém boku.

6)Leh na zádech, dolní končetiny pokrčeny, mezi
koleny overball. Horní končetiny položím ze začátku dlaněmi na bříško, abych si
uvědomovala správné zapojení břišních svalů. S NÁDECHEM jdu mírně koleny
doprava a hlavou doleva. S INTEZIVNÍM VÝDECHEM přitáhnu pomocí šikmých
břišních svalů hlavu a kolena zpět. Opakuji 10x na každou stranu.
